İstanbul Şemsipaşa İlçe Kütüphanesi
 
BAĞLANTILAR

Ödünç Verme


Teknik hizmetler bölümünde materyaller niteliklerine göre araştırma salonu, depo ve ödünç verme bölümlerine dağıtılırlar. Ödünç verme bölümünü daha ziyade araştırma kaynağı özelliği taşımayan kitap ve kitapdışı materyaller oluşturur. Ayrıca süreli yayınların en son sayıları hariç diğer sayıları ödünç verilebilmektedir.
Üyelik

 
- Kütüphaneye gelerek üye formu dolduran her okuyucu kütüphanenin üyesi olur. Okul çağına gelmemiş (0-7 yaş) çocuklar için de velilerinin imzasıyla üye kaydı yapılır.
 
- Kütüphaneye üye olan okuyucular ''ödünç kitap'' hizmetinden ücretsiz faydalanabilirler. Bunun için adı-soyadı, sabit ve GSM numarasının yer aldığı ''Üye Kayıt Formu'' nu doldurup imzalayarak görevli memura teslim ederler.
 
- Üye işlemi yapılan okuyucuya eğer okuyucu talep ederse üzerinde fotoğrafı ve kullanıcı bilgilerinin yer aldığı barkodlu ''Kütüphane Üye Kartı'' verilir. Bu işlem için gerekli olan bir adet vesikalık fotoğraf sisteme kaydedildikten sonra okuyucuya iade edilir.
 
 - Kütüphaneye üye olan her okuyucuya internet üzerinden işlem yapmak için özel kullanıcı adı ve şifresi verilerek üye hesabı açılır. Kütüphane üyeleri internet üzerinden kendi hesaplarına giriş yaparak katalog taraması yapabilir. Bunun yanı sıra kitap ayırtma (rezervasyon), süre uzatma, kişisel sanal raf oluşturma ve kendi kullanıcı hesabının ayrıntılarına (aldığı-okuduğu kitaplar v.b.) ulaşma gibi hizmetlerden de faydalanabilirler.
 
- Ödünç verme süresi 15 gündür. Okuyucu bir seferde en fazla 3 kitap alabilir. Okuyucunun yazılı veya sözlü talebi üzerine iade zamanından itibaren 15 gün süre uzatma hakkı vardır.
 
-  Başka bir okuyucuya ait kütüphane kartı ile ödünç yayın alınamaz, süre uzatımı ve ayırtma işlemleri yapılamaz, alınan yayınlar başka kişilere devredilemez.
 
- Ödünç aldığı kitabı zamanında getirmeyen okuyucuya, en fazla bir hafta içerisinde hatırlatma yazısı gönderilir (mail veya kısa mesaj). Buna rağmen 15 gün içinde ödünç aldığı materyali getirmeyen okuyucu hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesine göre işlem yapılır.
 
- Kitabı zamanında getirmemeyi alışkanlık haline getiren okuyucu uyarılır; uyarıya rağmen durum aynen devam ederse, okuyucu üyelikten çıkarılır.
 
- Bir daha kullanılmayacak derecede yıpratılan, kaybedilen kitabın yerine, okuyucuya yenisi aldırılır ve cilt masrafı da ödettirilir. Kitap bulunmadığı takdirde, kullanma süresi dikkate alınarak o gün geçerli olan bedeline cilt maliyeti de eklenerek okuyucudan tahsil edilir ve Maliyeye gelir kaydedilir. Bu işlemden sonra kitap, demirbaş kaydından düşülür. Kitap bedelini ödemeyen okuyucu hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesine göre işlem yapılır.
 
- Üyelik süresi 1 yıl olup, istenildiği takdirde kayıt tarihinden itibaren her yıl yenilenir.
 
 
  • DSC06185
  • DSC06186
  • DSC06187
  • DSC06188
  • DSC06189
  • DSC06299
  • DSC06300
  • DSC06302
  • DSC06301
 
 


 

HavaDurumu-BugünHavaDurumu-YarınHavaDurumu-3.GünHavaDurumu-4.Gün
 

Facebook -  Twitter'da Biz
Mesai Gün ve Saatleri
 
RESMİ TATİL GÜNLERİ HARİÇ
HAFTANIN HER GÜNÜ
08.00-22:30
 
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 2090 kez gösterilmiştir.